Головне управління юстиції у Житомирській області надає чергову консультацію Міністра юстиції Петренка П.

          Вагітність і народження дитини - це завжди радісна подія для кожної сім’ї. З перших хвилин перебування в пологовому будинку, перш за все, майбутні мами мають право на високу культуру медичного обслуговування.
Які права має вагітна жінка?
          Кожна вагітна жінка має право:
• самостійно обирати пологовий будинок, лікаря або вимагати його заміни. Адже пацієнт має право бути прийнятим у будь-якому закладі охорони здоров’я на свій вибір, якщо цей заклад має можливість забезпечити відповідне лікування;
• отримати психологічну підготовку до пологів;
• бути поінформованою медичними працівниками про свій стан здоров’я та майбутньої дитини, результатів аналізів тощо;
• отримати психологічну підтримку, яка може полягати у залученні родичів або близьких людей під час проведення оглядів тощо.
           Які права має жінка під час пологів?
          Право на сімейні (партнерські) пологи. Подружня пара має завчасно звернутися до адміністрації пологового будинку (головного лікаря, завідуючого відділення) і повідомити про своє бажання партнерських пологів.
          Присутніми під час пологів можуть бути не більше 2 осіб.
Пологи мають відбуватися лише в індивідуальному пологовому залі. Величезні пологові зали з двома ліжками сьогодні є порушенням прав людини і заборонені законодавством.
Право на демедикалізацію пологів. Медпрацівники пологових будинків повинні прагнути провести пологи так, щоб жінка мала можливість народити дитину в максимально природних умовах. Будь-які втручання можуть відбуватися лише за суворими медичними показаннями.
         Право на свободу дій у пологах. Кожна породілля може народжувати в такій позі, яка для неї є зручною. Можна народити на звичайному ліжку, на стільчику, на м’ячі.
         Право на грудне вигодовування. Не можна годувати лише за наявності відкритої форми туберкульозу або ВІЛ/СНІДу в матері або інших вагомих протипоказаннях. Породіллі мають надати повну інформацію про грудне вигодовування, показати, як годувати дитину і доглядати за грудьми.
        Право побачити свою мертвонароджену дитину. Обов’язково дитину після народження мають показати матері. Якщо мати непритомна, дитину відразу показують родичам.
        Право на індивідуальне перебування. У палаті має перебувати лише мати з дитиною.
        Які документи мають надати при виписці з пологового будинку?
У день виписування мама одержує від лікаря кілька документів:
• витяг з історії розвитку пологів, а також висновок про стан здоров’я матері;
• довідку про народження дитини і витяг, що містить дані про параметри і стан здоров’я малюка в день народження і на момент виписування з пологового будинку.
        Також нагадаю, на сьогоднішній день у 467 закладах охорони здоров’я по всій Україні працює сервіс Мін’юсту, скориставшись яким, можна отримати свідоцтво про народження малюка безпосередньо у пологовому будинку.